Válcování na "rolleru"

19. září 2018

Krásný den, 

společně s Lukášem a Vláďou jsme pro Vás připravili videa, která vám mohou pomoci k lepšímu pochopení válcování. Jsem velkým zastáncem této metody a doporučuji provozovat nejen vrcholovým sportovcům, kteří nemají ve svém týmu a ke každodennímu využití maséra. Jde o rozumnou a "dostupnější" variantu regenerace svalstva. 

Často slýchávám dotaz: "Kdy mám válcovat? Před nebo po výkonu?" Zastávám názor, že existují dva způsoby a tedy je správné to, co vyhovuje vám. 

Válcování před výkonem bych určitě použil měkčí typ válce k prokrvení svalstva. Používáním plochého válce máte možnost prokrvit sval ve větším objemu. Navíc jde určitě o kvalitní základ dobré předzávodní "routine". Hlava se začne soustředit na vlastní tělo, vnímání sebe sama vás může přiblížit stavu "flow" a řekněme si pravdu - kdo bez "mého" dohledu provozuje rozcvičku? 

Válcování po výkonu má zase trochu jiný efekt. Vyplavujeme z těla nečistoty. Válcování je pomalejší, důkladnější a hlubší. Zde navíc doporučuji použít koule na oblast pánve (8cm, 12cm) a spojené koule na krční páteř a lopatky. Určitě se snažíme rozbít případné trigger point, které mohly vzniknout přetížením - delším tlakem na jeden bod. Nikam nespěchejte. Důležitá součást po tréninkovém/zápasovém válcování je vyplavení odpadních látek ze svalů a tím zajišťujeme rychlejší regeneraci - která je hlavním důvodem výkonu samotného.

Překvapením pak napříč sportovním prostředím u nás je v malé osvětě mezi sportovci. Bohužel toto je jedním z důvodu našeho postupného sportovního úpadku. Nedostatečně vyhledáváme, sledujeme, zkoušíme a aplikujeme nové věci. Ona pružnost je velký rozdíl v přístupu. Čekáme až se něco ve světě urodí a až poté to jdeme zkoušet - ale když je to dobré, tak již v tu samou chvíli ztrácíme před ostatníma. 

Vyzkoušejte a uvidíte ... 

Videa o Válcování dávám všem k dispozici na youtube právě z toho důvodu, abyste měli možnost vyzkoušet a případně vymyslet, inovovat nové cviky. Budu rád, pokud mi nějaký pošlete. 

1. Válcování LÝTKOVÝCH SVALŮ (https://youtu.be/Zr11_viZiPA)

2. Válcování STEHENNÍCH SVALŮ (https://youtu.be/d1KKX3rFQFM)

3. Válcování OBLASTI PÁNVE (https://youtu.be/MY_7MeDUVYo)


Copyright © 2022 Otto Pospíšil. Všechna práva vyhrazena.